sobota 24. března 2012

Zánět tlustého střeva


Karel, asi 40 let, menší postavy, ale štíhlý, dost štíhlý. Zánětem tlustého střeva trpí asi 4 roky.Projevuje se to překotným běháním na velkou, nesčetněkrát za den. Když je nemoc rozbouřená, ve stolici se objevuje krev. Má za sebou intenzivní léčbu, naposled  kortikoidy, nemoc se zklidnila, ale ne úplně. Mění lékaře, navštívil už pěknou řádku terapeutů léčitelů, vyzkoušel úctyhodnou řadu metod, nikdo mu nepomohl.
Působí plaše až zakřiknutě. Při kineziologickém odbloku se objevily tyto emoce: nejprve z „oblasti těla“ odloučený a melancholický, v „podvědomí“ strach ze ztráty a sklíčený, ve vědomí hněv a prchlivý. Návaly hněvu přiznává. Protože se nejdříve ozvalo tělo, jdeme dál do minulosti. Příčina se objevuje ve věku 5 let. Tady jsou témata trochu odlišná: v „podvědomí“ žal a pocit viny, sebetrestající.  Z „těla“ přichází informace – není volby. Ve „vědomí“ mrzutý a neceněný.
Vidím před sebou pětiletého chlapce, který trestá sám sebe, sžíraný žalem a pocitem viny. Nemá volby, je mrzutý a nedoceněný. Ptám se na rodiče. Táta se otrávil plynem, když bylo Kájovi rok a půl (je možné, že proto ten pocit viny, už jsem se setkal s případy dětí, které samy sebe vinily ze smrti rodiče). Žil jen s matkou, vypráví: „ máma mě nechávala dlouhý čas samotného v postýlce, někdy mi koupila hračku. Byl jsem problematické dítě. Jako malý jsem pořád brečel a sousedi museli tlouct na dveře aby byl klid.“ Ptám se ho zda si to pamatuje. „Ne, říkala mi to máma a babička“. Pokračuje „Od té doby jsem už nikdy nebrečel .“ A pak si vzpomíná na silný zážitek z pěti let „Jednou jsem si chtěl udělat kakao, ale uteklo mi mlíko, tak jsem se rozbrečel. Hned jsem to ale svedl na zánět středního ucha, který jsem zrovna měl, aby se nevědělo, že brečím jen tak. Máma mě pohladila, to bylo nevšední a docela hezké.“
Provedli jsme potřebné korekce, uklidnili pětiletého kluka a předali mu informaci, že malé dítě smí plakat a že rozhodně nemůže za smrt svého otce.  Dostal domácí úkol. Přemýšlet o těchto tématech a obrazech : „ Z čeho se můžu podělat? Čemu podřizuji svůj osobní život ve prospěch někoho nebo něčeho jiného? Proč ještě potřebuji pleny?“  
Karel sice nevěřícně kroutil hlavou nad svým domácím úkolem, ale odcházel klidný a snad i spokojený. Asi za tři dny mi napsal mail, že nemoc  nepolevuje, ale uvědomil si, že má velký tlak v práci, že nechce pracovat v takovém stresu a nejraději by se osamostatnil a začal podnikat, jenže z toho má strach.  K tomuto tématu se vrátil ještě několikrát a nakonec se zmínil o své matce, která mu v pracovní době i několikrát  denně zatelefonuje. Volá mu v pracovní době a většinou trefí nevhodný okamžik, kdy má zrovna nejvíc práce. Stresuje ho to.
Na příštím sezení jsme udělali nové testování.  Skryté emoce se opět změnily. Tentokrát šlo jednoznačně o problém zakotvený v současnosti nebo době nedávno minulé. Objevilo se zklamání a strach ze ztráty v podvědomí, odloučení a pocit bez lásky na těle a nakonec hněv, soptící ve vědomí.
Jako primární vyskočil strach ze ztráty – zklamání. Odloučení – bez lásky. Při bližším prozkoumání naskakovaly Karlovi opět obrazy matky.
 Matka ho stresuje, stresuje ho i zaměstnání. Doporučil jsem mu ať si udělá pořádek v telefonátech s mámou. Na otázku kolikrát týdně ji chce slyšet odpověděl, že maximálně  jednou. Pro začátek jsem mu doporučil aby omezil hovory na dvakrát v týdnu. Domluvili jsme se ještě na několika dalších cvičení včetně ho ´oponopono, které dostal za domácí úkol.
Už se neukázal. Jen napsal mail, že toho má teď hodně a že se mu matčiny telefonáty nepodařilo zkorigovat a že nechce dál pokračovat, objevil dalšího, pro něho nového terapeuta a objednal se k němu. No dobře, děkuji za upřimnost, Karle. Ale dokud neseberete odvahu a neuděláte potřebné změny ve svém životě, můžete střídat lékaře a terapeuty do alejujá… 


Žádné komentáře:

Okomentovat